Бернини VS Боромини / Театралност Vs. Геометрия
През 1658 г., Бернини е избран от папа Александър XII за проектирането на Сан Андреа Ал Куиринале, малка йезуитска църква на върха хълма Куиринале, само на една пресечка от църквата Сан Карло на четирите фонтана на Боромини.
Роден през 1598 г. при строежа на църквата Бернини е точно на 60 години.
Казват, че в късните си години (той умира на 82), Бернини обича да идва и да се наслаждава на спокойствието на тази църква, считана от мнозина за едно от най-великите му произведения.
Тук веднага става ясно че Бернини и Боромини имат две много различни виждания за това,какво е предназначението на архитектурата във времето на Барока.
И двамата са дълбоко религиозни, но изразяват своята преданост чрез различни архитектурни стилове. Докато Бернини иска да покаже величието на Бога чрез драма и емоция, Боромини има за цел да почита Бога чрез геометрия, която подчерта, рационалността на природата.
Като използва сложни геометрични форми, Боромини създава динамично, раздвижено пространство.
Той никога не използва цвят в неговите проекти и всяка скулптура или светлинен ефект са използвани, за да се подчертае, не затрупа, архитектурата.
Скулптурния ефект, който Боромини постига в стените на Сан Карло е олицетворение на бароковата архитектура, подход който ще повлияе бъдещия архитектурен дизайн в целия свят.
Въпреки че архитектурата на Бернини, на пръв поглед изглежда много по сложна, той използва по-прости форми и по-чиста, но динамична, геометрия.
За да постигне драматичен и театрален ефект той съчетава живопис, скулптура и архитектура.
Драмата на църквата обзема посетителя още при влизането, когато величествено украсения олтар попада пред погледа веднага.
Подобно на Боромини в Сан Карло на Бернини е предоставена пълна творческа свобода и по този начин Сан Андреа е перфектна илюстрация на убеждението му, че през театралност на проекта, архитектурата действа като сцена на преживяването.
Бернини комбинира скулптура, живопис, драматично осветление, и архитектура за създаване на трансцендентално духовно преживяване, което има за цел да възстанови вярата на хората в католицизма.
Театралната Визия на Бернини достига кулминацията си в олтара, където той създава ефект на вертикално възнесение на Сан Андреа, изобразен на картината върху олтара.
Скрит прозорец над олтара осветява статуята, като дава живот на изваяните лъчи на светлината преминаващи през облаците.
Завършена през 1672, църквата е последната голяма поръчка на Бернини и единствената работа, която той смята за перфектна.
Бернини и Боромини имат много различни виждания за това, какво е предназначението на архитектурата във времето на Барока. Никъде тази разлика не е по-добре илюстрирана, отколкото в Сан Андреа ал Куиринале на Бернини и Сан Карло Але Куатро Фонтане на Бернини.
Бернини разглежда архитектурата като сцена на преживяване и използва театралността и драматизма в своите проекти, за да засили емоционалното и духовно преживяване на посетителя.
Тези различни подходи към дизайна представиха две различни визии за това какво представлява бароковата архитектура и никъде тази разлика не е по-добре илюстрирана, отколкото в тези две най-съществени произведения на двамата архитекти.
И двамата разглеждат архитектурата като постановка на преживяване и използват театралността и драматизма в своя дизайн, за да засилят емоционалния и духовен отзвук на посетителя.
Целта им е да предизвикат дълбоко емоционална реакция в зрителя.
Бернини и Боромини са от решаващо значение за архитектурата на Рим. Тяхното съперничество ражда някои от най-големите художествени произведения на 17-ти век.
Като отразява различния гений на двата архитекта, Morrissey заявява:
“Бернини поразява с това, че оставя таланта си да извира от сърцето му; Боромини – чрез подреждане и контролиране на чудесата на безкрайното. Бернини в сърцето си е скулптор, който манипулира пространството. Боромини е архитект, който го извайва (скулптурира)”.
Сан Андреа ал Куиринале (Sant’Andrea al Quirinale) – Бернини
Via del Quirinale, 30, 00187 Roma RM, Italy
Работно време:
Вторник до събота – 08:30 до 12:00 и 14:30 до 18:00,
Неделя – 09:00 – 12:00 и 15:00 до 18:00
Понеделник – почивен ден
https://en.wikipedia.org/wiki/