ЕДГАР ДЕГА
19 юли 1834 г. – 27 септември 1917 г.
Годината е 1874, група от 30 творци вземат решение да не представят картините си в официалния Салон на изкуствата в Париж. Те организират самостоятелна изложба под името “Анонимно дружество на художници, скулптури и гравьори”, сред тях са Дега, Писаро, Реноар, Моне, Берт Морисо, Мери Касат, Сезан, Сисле, Гийомен.
Тази изложба е декларация за независимост от Академията и опит да се спечели вниманието на обществеността. Това, което ги обединява, е свободата на четката, живите цветове, темите от модерния живот, както и убеждението, че чрез пречупване на реалността през субективното виждане на художника, могат да насочат вниманието към преживяването, което картината предлага на сетивата.
Едгар Дега е един от художниците, които са движеща сила в оформянето на групата на импресионистите.
ЖИВОТ В ДАТИ:
19 юли 1834 г. – Илер Жермен Едгар дьо Га е роден в Париж в богатото, банкерско семейство на Огюст дьо Га и Селестин Мюсон.
Пиер-Огюст-Хиацинт дьо Га е управител на клон на частна банка, принадлежаща на дядото на Едгар в Неапол.
Майка му, Селестин Мюсон (Célestine Musson) е от креолски произход и идва от Ню Орлиънс.
Едгар е най-голямото от пет деца. На 13-годишна възраст губи майка си. По-късно променя фамилията си от дьо Га на по-малко аристократичното Дега.
1853 г. – Дега учи в юридическия факултет на Парижкия университет.
1855 г. – Записва се в Школата за изящни изкуства в класа на Луи Ламот, заедно с Джеймс Тисо. През 1855 г. се запознава с Жан-Oгюст-Доминик Енгр, когото Дега почита и чийто съвет никога не забравя: „Рисувайте линии, млади човече и повече линии, както от натура, така и по памет и ще станете добър художник“.
През април на същата година Дега е приет в École des Beaux-Arts. От юли до септември той пътува през долината на Рона.
1856-59 г. – Първо пътуване до Италия, Дега учи в Рим в официалното френско училище във Вила Медичи. Той също така се запознава с Густав Моро, Ели Делоне (Elie Delaunay), Леон Бона. Рисува многобройни копия на произведения на Микеланджело, Рафаел, Тициан и други ренесансови художници.
1857 г. – Дега посещава дома на дядо си в Неапол.
1858 г. – Продължава обиколката си на Италия в Тоскана, рисува във Флоренция, където посещава и леля си, баронеса Белели, както и различни братовчеди. Прави изследвания за първата си основна творба Семейство Белели и копия на Тициан, Рафаел и Микеланджело.
1859 г. – Дега посещава Пиза, Сиена, Генуа и Торино, преди да се завърне в Париж.
1860 г. – Открива свое студио в Париж, рисува Семейство Белели, 1858–1867, Музей Орсе.
1860-те – Рисува портрети както и много исторически сюжети като
Млади спартанци се упражняват, и Дъщерята на Ефтай,1859-1860, Smith College Museum of Art – Northampton, Massachusetts.
1861 г. – Дега посещава приятеля си Пол Валпенсон в Нормандия и прави най-ранните от многото си изследвания на коне. Това се превръща в една от любимите му теми.
1864 г. – Дега се запознава с Едуар Мане и групата около него – Реноар, Моне, Базил и Зола. Промяната в неговото изкуство е повлияна предимно от примера на Едуард Мане. Рисува няколко портрета на Мане.
1865 г. – Дега представя първата си картина в Салона The Misfortunes of the City of Orléan. По това време художникът започва да използва подписа „Дега“ вместо „дьо Га“.
Между 1865 и 1870 г. – Излага в официалния Салон на изкуствата в Париж.
1867 г. – Дега представя на Салона два портрета, които са благоприятно приети.
1868 г. – Рисува първите си картини с танцьорки. Като смесва портретната и жанрова живопис, рисува своя приятел, музиканта Десире Дуо, в Оркестърът на операта, 1868-69. Показва Портрет на Мадмоазел Фиоре на салона.
1870 г. – Дега внася последното си предложение в Салона Портрет на мадам Камус. На 12-и април изпраща критично писмо до журито на Салона, в което предлага нов начин на излагане на картините.
По време на Френско-пруската война остава в Париж и се записва заедно с Мане като доброволец в армията.
1871 г. – След края на войната прекарва времето си в Нормандия, по време на историческата Парижка комуна. В този период започва да изпитва проблеми със зрението.
1872 г. – Заминава за Великобритания. Следва продължителен престой в Ню Орлиънс, Луизиана, където живеят брат му Рене и редица негови роднини. Оставайки в дома на своя чичо Креол, Мишел Мусон (Michel Musson), на Esplanade Avenue, Дега прави редица картини и рисунки, много от които изобразяват членове на семейството. Картината Офиса на борсата за памук в Ню Орлийнс, получава благоприятна критика във Франция и е единствената му работа, закупена от музей (Музеят за изящни изкуства в Пау) по време на неговия живот.
1873 г. – Връща се в Париж. Умира баща му и цялото му наследство отива за покриване на дълговете на семейството.
1873 г. – Дега, заедно с групата около Мане, основава „Анонимно дружество на художници живописци, скулптори и гравьори“, с цел да организира независими от Салона изложби.
15 април 1874 г. – Под името „Изложба на анонимните художници живописци, скулптори и графици“ се открива първата изложба на импресионистите в студиото на фотографа Надар. Дега участва с десет картини.
1876 г. – Втора изложба на импресионистите, Дега показва двадесет и четири картини, включително Жена пие абсент. Дега продава своята колекция от картини, за да помогне на семейството си да избегне фалит. Той дава най-голяма част от активите си на братята си и изпитва сериозни финансови затруднения. Започва да рисува ветрила с търговска цел. Рисува Портрет на Мери Касат, частна колекция, Ню Йорк.
1877 г. – Трета изложба на импресионистите. Участва с двадесет и два отпечатъка, рисунки, монотипии и картини, включително Café-concert des Ambassadeurs и Two Dancers at the Bar.
1878 г. – Дега работи главно в техниката, която е разработил, наречена “разреден пастел” “distemper-pastel.”
1879 г. – Допринася към четвъртата изложбата на импресионистите с ветрила, маслени и пастелни картини. Представя на групата Мери Касат, Жан-Луи Форен и Федериго Зандоменеги. Дега си сътрудничи с Касат, Писаро и Феликс Бракмон за изданието „Le Jour et la Nuit“.
1880 г. – На петата изложба на импресионистите представя осем картини, пастели и графики, включително Портрет на Дюранти.
1881 г. – На шестата изложба допринася с няколко пастела и почти живописната восъчна скулптура Малка четиринадесетгодишна танцьорка, единствената скулптурата, която Дега излага приживе.
1882 г. – Зрението му се влошава рязко. Дега се ориентира към пастелната техника, а после и към скулптура. Решава да не участва в седмата изложба на импресионистите, използвайки времето си за рисуване и пътуване.
Картините му от това време се съсредоточават върху работещи жени, които гладят или правят шапки.
1986 г. – На последната изложба на импресионистите на ул. Лафит, той показва пет масла и десет пастела, поредица от жени, които правят тоалета си.
След тази дата той престава да показва картини, продава чрез Пол-Дюран Рюел.
В края на 80-те години Дега развива страст към фотографията.
1890-те до началото на 1900 г. – Спорът за аферата „Драйфус“ показва неговите антисемитски виждания. Той скъсва с всички свои приятели евреи и с тези, които са на страната на Драйфус.
1892 г. – Дега прави самостоятелна изложба в галерията на Пол-Дюран Рюел в Париж. Брат му Ашил умира.
1893 г. – Зрението му продължава да се влошава и за него става все по-трудно да рисува.
1895 г. – Сестра му Маржери умира.
1897 г. – Дега пътува до Монтобан, където е роден Енгър, за да види негови скици и картини.
1912 г. – Престава да работи. Страда, след като е принуден да се премести от квартирата си в Victor-Massé. Умира най-добрият му приятел, Анри Руар, френски индустриалец, импресионист и художник.
27 септември 1917 г. – Едгар Дега умира в Париж на 83 годишна възраст като признат художник. Оставя 2000 пастелни и маслени картини, акварели, както и повече от 150 скулптури. Погребан е в гробището на Монмартър.
На погребението му присъстват Мери Касат, Форен, Гервекс, Бона, Моне, Дюран-Руел.