“Ние заявяваме, че величието на света е обогатено от нова красота: красотата на скоростта … ревящият мотор на кола, който се движи като картечница, е по-красив от Нике от Самотраки.” – тези думи илюстрират възхищението на футуристите от красотата на машината, динамиката, скоростта, енергията и промяната.
Футуризмът е обявен за първи път на 20 февруари 1909 г., когато в Парижкия вестник “Льо Фигаро” излиза манифест от италианския поет Филипо Томазо Маринети. Извисявайки насилието и конфликта, Маринети призовава за всеобхватно отхвърляне на традиционните ценности и за унищожаване на културни институции като музеи и библиотеки. Той обявява, че старите форми на изкуство трябва да бъдат заменени с красотата на съвременния живот.
Стилът на футуристите доразвива започнатото от постимпресионистите и кубистите с ярки цветове и с безкрайни повторения на движещи се форми.
Ентусиазмът към модерността и машината в крайна сметка ги кара да приветстват началото на Първата световна война. През 20-е и 30-е години някои от членовете на движението подкрепят фашизма, правейки футуризма единственото крайно дясно авангардно течение от 20-и век.
ХУДОЖНИЦИ ОТ ПЪРВАТА ВЪЛНА ФУТУРИСТИ:
Джакомо Бала, Умберто Бочони, Карло Кара, Джино Северини
…
Тази статия предстои да бъде допълнена.